Jaučiuosi nuvargęs

Kartkartėmis kiekvienas pajuntame, kad gyvenimo tempas jau lenkia mus, o mums reikia atsikvėpti, pailsėti. Tokį nuovargį įveikti ir tinkamai atsigauti bei pasiruošti tęsti įprastą gyvenimą paprastai padeda lengvas poilsis, atsipalaidavimas, kokybiškas maistas, vitaminai ir įvairūs papildai, stiprinantys organizmą ir padedantys susigrąžinti prarastas jėgas. Be abejo, būtinas ramus, visavertis nakties miegas. Tačiau daliai žmonių nuovargis gali tapti nuolatine problema, darančią didelę įtaką gyvenimo kokybei bei kasdieninei veiklai. Pasirodo, kad kiekvieną dieną bent vienas iš dešimties žmonių kenčia dėl nuolatinio nuovargio jausmo, o dėl itin stipraus nuovargio žmonės neretai kreipiasi į gydytojus.
 

Daug nuovargio priežasčių


Nuovargis – subjektyvus jausmas. Juo besiskundžiantys žmonės teigia, kad juos vargina:
· energijos stygius
· negalavimo ar diskomforto jausmas
· mieguistumas
· motyvacijos stoka
· nesugebėjimas susikaupti
· sunkumai, priimant rimtus sprendimus ar atliekant kasdienines užduotis
· depresinė/pablogėjusi nuotaika
Yra žinoma daugybė priežasčių, kurios galėtų paaiškinti nuolatinį nuovargį. Paprastai nuovargis atsiranda dėl keleto priežasčių drauge. Jis gali būti dėl neseniai persirgtos ligos, jį gali sukelti stresinės situacijos, pvz., neseniai patirta netektis, persikraustymas į kitą vietą, problemos šeimoje ar darbe. Pastaraisiais metais į gydytojus dažnai kreipiasi vyrai, besiskųsdami padidėjusiu nuovargio jausmu; tuo, kad nesugeba atgauti jėgų, jaučiasi nedarbingi. Aiškinantis jų blogos savijautos priežastis paaiškėja, kad lemia daug vienu metu susiklosčiusių nepalankių veiksnių. Taigi, be minėtų, dar egzistuoja ir daugybė kitų veiksnių, kurie gali didinti nuovargį ar pasunkinti organizmo atsinaujinimą.

 

Fizinė veikla


Dėl nuovargio neretai pradedama vengti fizinės veiklos. Kita vertus, tapus mažiau aktyviam, greičiau nuvargstama ėmusis kokios nors veiklos. Taip galima patekti į ydingą ratą.
Per didelis ar per mažas svoris taip pat gali būti nuovargio priežastis. Esant antsvoriui, kūnas turi dirbti sunkiau nei įprastai. Jei esate itin liesas, vadinasi, turite mažiau jėgos ir taip pat greičiau nuvargstate.
Daugybė sveikatos sutrikimų sukelia nuovargio pojūtį, ypač anemija, nepakankama skydliaukės veikla ar širdies nepakankamumas.
Su miegu susijusios problemos (tokios kaip nemiga ir kiti miego sutrikimai) taip pat gali trukdyti geram nakties poilsiui.
 

Emocinės priežastys


Stresas bei įvairiausi kasdieniai namų ir darbo rūpesčiai taip pat gana smarkiai išvargina. Stresinės situacijos gali tapti tiesiog sekinančios, ypač kai nepavyksta greitai rasti išeities. Situacijos valdymo kontrolės praradimas sukelia nusivylimą, irzlumą ir nuovargį. Reiktų įsidėmėti, kad nuovargis yra būdingas rimtiems psichikos sveikatos sutrikimams, tokiems kaip depresija ar nerimas.


 

Gyvensenos sukeliamos priežastys


Žmonėms, kurių miego ritmas nereguliarus ar dažnai trikdomas (pvz., dirbančiųjų pamainomis, budinčių slaugytojų ar gydytojų), sunku tinkamai pailsėti.
Miegojimas dienos metu taip pat gali užkirsti kelią kokybiškam miegui naktį. Per didelis kofeino turinčių gėrimų ar alkoholio vartojimas dažnai neleidžia gerai išsimiegoti, ypač kai tuo piktnaudžiaujama vakarais.
 

Lėtinis nuovargio sindromas


Nedidelė dalis asmenų kenčia dėl ilgalaikio negalią sukeliančio nuovargio be jokios aiškios priežasties. Šiuo metu tokia būklė priskiriama ligoms ir vadinama lėtiniu nuovargio sindromu. Diagnozavus tokią ligą, galima gydyti fizine terapija, antidepresantais ar kognityvine elgesio terapija (psichoterapija).
 

Kaip sau padėti


Dažnai nuovargį galima pašalinti paprastomis priemonėmis.
 

Miegas


Jei vargina miego problemos, pirmiausia ugdykite geresnius miego higienos įpročius:
· tuo pačiu laiku eikite miegoti vakare ir kelkitės ryte
· stenkitės, kad miegamasis būtų ramus, tamsus ir patogus, nebūtų nei per karšta, nei per šalta
· vakarieniaukite anksčiau
· prieš miegą skirkite laiko atsipalaidavimui – tai galėtų padėti rami muzika arba karšta vonia
· pasistenkite išmesti iš galvos dienos rūpesčius ir nereikalingas mintis (galbūt padėtų dienoraščio rašymas)
 

Maistas ir gėrimai


Tai, ką valgote ir geriate, gali turėti didelės įtakos jūsų savijautai. Todėl:
· stenkitės laikytis subalansuotos dietos ir valgyti tinkamą/sveiką maistą
· jei esate labai liesas, palaipsniui didinkite porcijos dydį ir bendrą kalorijų kiekį
· palaipsniui mažinkite kofeino ir alkoholio vartojimą, ypač vakarais
· jei turite antsvorio, pamėginkite sureguliuoti savo svorį, padidindami fizinį aktyvumą ir mažiau valgydami. Tačiau jokiu būdu nepersistenkite su dietomis
· nepamirškite kasdien vartoti vitaminų ir maisto papildų
 

Fizinis aktyvumas


Esant netinkamam fiziniam krūviui, greitai nuvargstama. Ir atvirkščiai – nuovargio pojūtis dažnai gali reikšti, kad per mažai treniruojatės. Taigi, norint išvengti tokio ydingo ciklo, būtina rasti laiko fiziniams užsiėmimams, palaipsniui (!) didinant jų intensyvumą ir trukmę. Pradžiai pakaktų ir 10 min. per dieną, tik svarbu tai daryti nuolat. Jokiu būdu nepasiduokite, net jei dėl kokių nors priežasčių greitai pavargtumėte. Tiesiog padarykite keletą papildomų pratimų kitą dieną ir tęskite toliau.
Pasivaikščiojimas būtų paprasčiausias pratimas pradžiai, bet puikiai tiks ir bet koks kitas mėgstamas ir jūsų gyvenimo būdui tinkamas fizinis užsiėmimas.
 

Subalansuotas gyvenimo būdas


Pasvarstykite, ką galite pakeisti, kad be streso gyventumėte labiau subalansuotą gyvenimą. Blaiviai vertinkite savo galimybes ir siekius. Tačiau įsidėmėkite – kad ir kiek laiko praleisite lovoje, tai nepadės jums įveikti nuovargio!
Išmokus tinkamai atsipalaiduoti, pagerės miegas ir sumažės įtampos sukeliamas nusivylimas, irzlumas bei nuovargis. Sudarykite sąrašą bet kokių dalykų, kurie galbūt jus vargina, tokių kaip nesklandumai šeimoje ar darbe. Pamėginkite palaipsniui juos pašalinti iš savo gyvenimo.
 

Ieškant pagalbos


Jei nuovargis neturi jokios suprantamos priežasties, visada galima kreiptis pagalbos į savo šeimos gydytoją. Nerimas ar depresija, miego sutrikimai, geležies stokos anemija gali būti nuovargį sukeliančios priežastys. Tokie sutrikimai turi būti laiku diagnozuojami ir tinkamai gydomi.

 

Išvada


Nuovargis dažniausiai yra laikinas reiškinys, ir jį galima įveikti paprastais metodais. Tačiau užsitęsęs nuovargis gali daryti nemažą poveikį kasdieniam gyvenimui. Tinkamas gyvenimo būdas turėtų jį įveikti, bet, jei tai tampa nuolatine ir varginančia problema, reikėtų kreiptis į specialistus.
Suprantamai pateiktos informacijos šiais klausimais galima rasti knygose, žurnaluose (bibliotekose) ar internete.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

joli
2010-09-13 10:00
ir vis tie platintojai....
lenda i visus forumus,diskusijas.tik pirk...
asira
2009-03-22 13:22
laba diena, pas mane buvo problema su miegu pamiegodavau 3-4 val, ir prabusdavau, ryte jaučiausi nepailsėjusi, irzli, nelaiminga, ir dar daug visokių problemų turėjau su sveikata atsitiktinai internete suradau amerikiečių kompanijos alijošiaus papildus kuriuos gamina tik naturaliai, nusipirkau , pabandžiau, po mėnesio pasijutau stebuklingai, dingo nemigą, aprimo sąnarių skausmas, tikrai ir toliau naudosiu tuos produktus, Tiesa jų vaistinėse nėra, tik gali gauti pas distrobuturius , Gal ką ir sudomins , parašykyte el. pasto adresu vitalijageneral@gmail.com , pasišnekėsime
mega
2009-03-02 12:37
na, aš taip pat daug susiduriu su nuolatiniu darbu viršvalandžiais, o dar studijos.. Nebežinojau ko griebtis, nes jaučiau, kad organizmas visiškai nebesugeba atlaikyti tų tempų, kuriuos aš jam diktuoju - teko ieškoti išeities, ir dabar aš, kaip ir Extra. naudoju tą patį Tonuusan. Tfu tfu tfu, bet dar tikrai nenuvylė, mama irgi sumąstė, jog reikiapradėt naudoti, nes su amžiumi vis labiau jaučiasi prarandanti energingumą - abi dabar vartojam ir džiaugiamės rezultatais, kai ir streso mažiau patiriam, ir pagaliau energijos atrandam daugeliui veiklų !
extra
2009-03-01 12:53
pavargimas tai pats didžiausias priešas, kai dirbti reikia, ir reikia
labai daug! Beje, aš atradau tokį maisto papildą, augalinės kilmės
preparatą, pavadinimu Tonussan, berods. Vartoju jau trečias mėnuo. Man jis 
paliko labai gerą įspūdį - ir kaina gera, ir tikrai veikia: vaiko
mieguistumą, kai jo labiausiai nereikia, suteikia energijos, rezultatyvumo -
ypač kai reikai tikrai daug išeikvoti savęs reikalingiems darbams atlikti!
Na, ko gero, reikia savimi susirūpinti ne tik tada, kai organizmas visiškai
atsisako veikti, o dar gerokai prieš tai!

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai