Kaip kovoti su kosuliu

Kiekvienas žinome ne vieną receptą, kaip kovoti su kosuliu. Vieni naudojamės gydytojų ir vaistininkų patarimais, kiti labiau pasitikime močiutės perduota patirtimi. Svarbu atsiminti, kad nuslopinti kosulį nėra pagrindinis tikslas, juk kosulys – ne liga, tik jos simptomas. Kosulio priežastys gali būti pačios įvairiausios: plaučių uždegimas, alergija, vyresniems žmonėms – širdies ligos, mažiems vaikams – laringitas, ausų uždegimas ar net tėvų nepastebėtas užspringimas. Taigi, be abejo, svarbiausia nustatyti ir gydyti priežastį. Tačiau, jei kosulį sukėlė peršalimas, savijautą pagerins vaistai nuo kosulio.
 

Nepamirškite paprastų dalykų


Vieni iš pirmųjų klausimų, kurių paklaustų apie kosulį gydytojas: sausas jis ar drėgnas? Produktyvus ar ne? Nors kosulys yra gynybinis kvėpavimo organų mechanizmas, tačiau sausas ir neproduktyvus kosulys niekam nenaudingas, tik vargina. Būtent toks kosulys dažniausiai ir būna virusinės kvėpavimo takų ligos pradžioje. Jei jis neproduktyvus ir sausas – reikia slopinti. Atsikosėjimą lengvinantys vaistai netikslingi. Reikia gerti kuo daugiau skysčių. Puikiai tinka ir kvepianti vaistinių žolelių arbata, ir mineralinis (geriau šarminis) vanduo. Be to, šildymo sezonu daugelio gyvenamųjų patalpų oras yra sausas, todėl naudinga drėkinti kambario orą, nepamiršti jo išvėdinti, daryti inhaliacijas su vandens garais ar vaistažolėmis (pvz., pušų pumpurais, čiobreliais), eteriniais aliejais (pvz., eukalipto). Padėti sergančiajam galite ir atlikdami lengvas fizioterapijos procedūras. Sakykim, jei kosulys šlapias, produktyvus, bet sunku atsikosėti, naudinga kelis kartus atsargiai delno briauna (mažam vaikui galima pirštais) pastuksenti per nugarą nuo apačios į viršų. Naudingos ir šildomosios kojų vonelės su druska ar garstyčių milteliais, po jų kojas sausai nušluostykite ir apmaukite šiltomis kojinėmis.
 

Vaistai nuo kosulio


Vaistai nuo kosulio vartojami įvairiomis formomis: geriami kaip sirupas, lašai, tabletėmis, čiulpiami ledinukai, atliekamos inhaliacijos. Paprastai pasirenkamas patogiausias būdas. Pvz., vaikams dažnai patinka skanūs sirupai. Kita vertus, jų sudedamosios dalys gali būti kenksmingos alergiškiems vaikams. Tuomet geriau tiks tabletės. Sausu dirginančiu kosuliu padės atsikratyti inhaliacijos ar ledinukai. Tačiau duoti ledinukus mažiems vaikams rizikinga, nes gali užspringti. O suaugusiesiems tokie ledinukai puikiai tiks dėl paprasto vartojimo. Kaip pagalbinė priemonė atliekami įtrynimai medžiagomis, turinčiomis eterinių aliejų lengvinančių kosulį (pvz., eukalipto).
Yra tik dvi vaistų nuo kosulio grupės: slopinantys kosulį ir lengvinantys atsikosėjimą. Slopinantys kosulį vaistai pagerins savijautą esant sausam neproduktyviam kosuliui. Tačiau jie gali būti vartojami tik žinant ligos priežastį.
Atsikosėjimą lengvinantys vaistai bus naudingi esant drėgnam ir produktyviam kosuliui. Šių vaistų, jei jų nepaskyrė gydytojas, niekada neduokite kūdikiams ir mažiems vaikams.
 

Gamtos dovanoti vaistai


Greičiausiai dar ilgai sergant peršalimo ligomis, vaistažolės ir kitos liaudies medicinos priemonės bus nepakeičiamos, nes yra pakankamai efektyvios ir mėgstamos. Tik žiedadulkėms alergiškiems žmonėms šios priemonės gali netikti. Alergines reakcijas gali sukelti ir „nekaltieji“ homeopatiniai vaistai.
Daugybė augalų gelbsti kosint. Esant sausam kosuliui, tinka piliarožės, islandinė kerpena, siauralapis gyslotis, svilarožės. Atsikosėjimą labai palengvins čiobreliai, saldymedis, liepų žiedai.
Vienas iš receptų nuo kosulio: 4 arbat. šaukštelius gysločių lapų užplikykite 0,5 l verdančio vandens. Ištrauką perkoškite, gerkite pasaldintą medumi 2–3 kartus per dieną.
Retas miesto žmogus turi laiko ir galimybių pasiruošti vaistažolių atsargų žiemai, paprasčiau jų nusipirkti vaistinėje arba gerti jau paruoštą sirupą ar lašus, pagamintus minėtųjų vaistažolių pagrindu. Pavyzdžiui, lašai nuo kosulio iš saulašarės ir čiobrelių ekstrakto Eucabal – patogūs vartoti, lengvina kosulį, mažina kvėpavimo takų dirginimą ir spazmus. Eucabal N emulsija iš kamparo ir spygliuočių aliejaus tinkama daryti voneles, įtrynimus, voneles, alergiją sukelia retai. Emulsiją galima vartoti kūdikiams nuo 3 mėn. amžiaus.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

nemunas
2013-02-20 09:17
kiek cia visko daug prirazyta o jai viska isbandyti tai neuztektu 1000 litu ir kaze ar padetu tai gal maziau kalbu o daugiau darbu aciu

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai