Kovo mėnesį – glaukomos diena

Beveik kiekvieną mėnesį minima viena ar kita liga. Tokie minėjimai padeda neužmiršti kai kurių profilaktinių patikrų svarbos, padeda prisiminti išėjusius ir likusius, primena, kad turime rūpintis savo sveikata. Kovo 12-oji– glaukomos diena. Šios ligos gydymas kasmet pareikalauja vis daugiau lėšų ir iš vis daugiau žmonių atima galimybę matyti. 2000 m. pasaulyje buvo 6,7 mln. žmonių, apakusių abiem akimis nuo glaukomos; 2010 m. bus 8 mln., 2020 m. – 11 mln. apakusių nuo glaukomos.
 

Svarbu klausytis gydytojų


Vytautui Gurauskui prieš dvidešimt penkerius metų staiga ėmė dvigubintis vaizdas, jis kreipėsi į akių gydytoją ir netruko išgirsti diagnozę – glaukoma. Vyrui liga buvo nustatyta ankstyvos stadijos, todėl medikams pavyko sustabdyti šios ligos progresavimą. Jei nebūtų anksti nustatyta glaukoma, vyrui grėsė aklumas. Gurauskas pats yra gydytojas ir suvokė, kad tik nuo jo priklausys, ar pavyks suvaldyti ligą. „Žmogus privalo laikytis gydytojo rekomendacijų, nuolat gerti vaistus ir neužsiimti savigyda. Žmonės vis dar mažai žino apie šią ligą. Kartais pacientai nusprendžia kurį laiką nevartoti vaistų, nes tai, pavyzdžiui, trukdo jiems atostogauti. Tai yra labai klaidingi sprendimai, galintys nulemti ligos pablogėjimą,“ – sakė Vytautas Gurauskas, Nacionalinės glaukomos sąjungos pirmininkas.

 

Sergančiųjų organizacija padeda išlikti stipriems


Vytautas Gurauskas mano, kad sergančiųjų organizacijos yra didelė pagalba tiems, kurie jau išgirdo šią diagnozę, ir tiems, kurie nori daugiau sužinoti apie šią ligą. „Žmogus lieka vienas su savo liga. Dažniausiai glaukoma diagnozuojama jau vyresniems žmonėms. Kai artimieji išeina į darbus ar mokymo įstaigas, toks žmogus lieka vienas. Ištiktas tokios nelaimės, turi būti labai stiprus, mokėti prisitaikyti prie naujų sąlygų, o tai nelengva. Dažnai sergantys glaukoma depresuoja ir labai kenčia. Todėl mūsų organizacijos užduotis – neleisti tokiems žmonėms likti vieniems su savo liga. Mums svarbu, kad žmogus galėtų pabūti su likimo draugais, pasidalytų savo rūpesčiais, pakalbėtų apie savo ligą. Liūdniausia, kai žmogus lieka vienas su savo mintimis ir su savo liga,“ – sako Vytautas Gurauskas.
 

Reikia tikrintis


Vytautas Gurauskas pabrėžia, jog itin svarbu reguliariai lankytis pas akių gydytojus. „Anksti diagnozavus ir paskyrus gydymą, galima sustabdyti ligos progresavimą ir išsaugoti regėjimą. Aišku, lauks ilgalaikis gydymas ir operacijos, bet visa tai pakeliama. Juk kalbama apie regėjimo išsaugojimą, turime nepamiršti, kad tik nuo mūsų pačių aktyvaus dalyvavimo savo sveikatos išsaugojimo procese priklauso galimų susirgimų eiga,“ – pabrėžė pacientų organizacijos atstovas.
Šiuo metu glaukoma sergantiesiems medikamentai kompensuojami 80–90 proc. Sergančiųjų organizacija tiki, kad ateityje kompensavimas bus šimtaprocentinis.
 

Faktai apie glaukomą:


· Glaukoma – tai progresuojanti regos nervo liga, sukelianti aklumą.
· Tai liga, kuria gali susirgti kiekvienas, – nenustatyta, kad glaukomos išsivystymas būtų priklausomas nuo pragyvenimo lygio, mitybos, profesijos ir pan.
· Dažniausiai šios ligos eiga yra lėtinė, be simptomų (išskyrus priepuolinės glaukomos formos atvejus).
· Glaukoma neišgydoma, tačiau, anksti diagnozavus ir pradėjus gydyti, galima sustabdyti ligos progresavimą ir išsaugoti geras regėjimo funkcijas.
· Nepaisant visų diagnostikos ir gydymo galimybių, glaukomos nulemtas aklumas egzistuoja, o į gydytojus kreipiasi tik 40–60 proc. visų sergančiųjų glaukoma.
· Tiriant, ar nėra glaukomos, atliekamas akispūdžio matavimas, regos nervo disko apžiūra, daroma nervinio audinio struktūrinė analizė bei automatinis kompiuterinis akipločio tyrimas.
· Žmonės, sulaukę 40 metų, privalo nuolatos tikrintis akis, kad laiku būtų įvertinta regėjimo nervų būklė ir akispūdis.
Apie glaukomą internete:
www.glaukoma.lt
www.sam.lt
www.wgday.net
www.who.int/blindness/causes/prioprity/en/
www.worldgpa.org

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai