2008-03-25

Dažna šiandienos bėda – pavargusios akys

Dažna šiandienos bėda – pavargusios akys
Akių nuovargio priežasčių būna labai įvairių, ir jų atsiradimo mechanizmai labai skirtingi. Dažnai akių nuovargis skirstomas pagal tai, kokiame amžiuje jis atsiranda, nes vaikystėje akių nuovargis būna vienos kilmės, o vyresniame amžiuje – kitos. Aišku, pagalba akims ir gydymas taip pat skiriasi. Konsultuoja Kauno medicinos universiteto klinikų gydytoja oftalmologė dr. Ingrida JANULEVIČIENĖ.
 

Vaikų akių nuovargis


Dažniausiai prasideda tada, kai vaikai ilgai dirba kokį nors darbą iš arti, ir vidinis akies raumuo, vadinamas krumplyniniu, pavargsta, nebesugeba veikti taip, kaip reikėtų. Tada akis stengiasi įtraukti papildomus mechanizmus, kad matytų ryškiai, o krumplyninis raumuo spazmuoja. Dėl to vaikas blogai mato, jam skauda galvą.
Tokiu atveju pirmas pagalbos etapas būtų raumens atpalaidavimas. Tam skirtas darbo ir poilsio režimas – 45 min. darbo iš arti (tai įtemptas darbas akims), tuomet 15 min. poilsio (visiškas nekoncentruotas žiūrėjimas į tolį, nefiksuojant jokio objekto). Poilsio metu krumplyninis raumuo pailsi, atsipalaiduoja. Vaikas turėtų, 45 min. padirbęs prie knygų ar kompiuterio, 15 min. pažaisti, palakstyti lauke – panašus režimas būna mokykloje. Tačiau tokio pat reikia laikytis ir namuose, to paprastai, deja, niekas nedaro. Dažniau būna taip, kad, kai turėtų ilsėtis, vaikas geriau pažaidžia kompiuteriu, o tai – dar intensyvesnis darbas akims.
Atsiradus krumplyninio raumens spazmui, atsiranda būsena, vadinama netikra trumparegyste. Kai raumuo laiku neatpalaiduojamas, ji tampa tikrąja. Nors abiem atvejais skiriasi trumparegystės atsiradimo mechanizmai, tačiau rezultatas yra tas pats – akiniai.
Kad taip neatsitiktų, būtinai reikia kontroliuoti vaiko darbo ir poilsio režimą, žiūrėti, ar nerašo prisikišęs prie pat sąsiuvinio, ar daro pertraukas, ar pakankamas apšvietimas ir pan.
Dažnai vaikams paskiriamas ir specialus akių pratimų kursas. Kam jis reikalingas? Akių pratimų ciklo metu yra sudaromos sąlygos priverstinai atpalaiduoti akies raumenis. Jeigu po tų pratimų vaikas namie laikosi režimo – viskas tvarkoje, tačiau, jeigu po pratimų akys vėl pertempiamos, – visas darbas nueina niekais, nes vėl atsiranda raumens spazmai.

2008 kovo 25
Parengė Laura JANKEVIČIENĖ
Susijusi informacija

Lankytojų komentarai

Juste
2012-11-26 22:39
Pavargusioms akims superiniai lasiukai ocutein sensitiv , isbandziau tikrai geri rekomenduoju visiems (super), plius labai gerai padaryti pratimus akims (i toli paziureti, akiu obuolius pasukti ir pan.)
http://www.vaistai.lt/paieska/ocutein.html
va kaina tu lasiuku, nera didele, nes man kaip pasiule vaistineje uz 47 lt sakau aciu :)

Parašykite savo nuomonę

Jūsų vardas: El. pašto adresas:
Jūsų komentaras:
:) (happy) :D (super)
(hi) (red) (fu) (fool)
(weird) :P :( (hooray)
(bad) (think) 8| (ok)
Apsaugos kodas:
 
1558029131080824
Sveikas žmogus
Rubrikos
Naudinga informacija
Neradote ko ieškote?
Pabandykite pasinaudoti paieška:
© Sveikas žmogus 2016. Visos teisės saugomos